• Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018

   Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018 - Obrazek 1  Europejski Tydzień

  Umiejętności Zawodowych 2018

   

  Celem inicjatywy Komisji Europejskiej, organizowanej w dniach 05-09 listopada br. pod hasłem „Odkryj swój talent” jest podniesienie atrakcyjności i poprawa wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie, z myślą o wysokiej jakości umiejętnościach niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku i miejscach pracy.

  W organizację wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół

  i Placówek Oświatowych w Barlinku im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" włączyli się nauczyciele, rodzice, przedsiębiorcy - pracodawcy, doradcy zawodowi oraz dyrekcja.

  W dniach 06.-07.11.2018 Dyrekcja szkoły uczestniczyła w targach i konferencjach na tematy: zmiany w kształceniu zawodowym, efektywne doradztwo zawodowe, mobilność, partnerstwo i innowacje, zintegrowany system kwalifikacji a nowe perspektywy rynku pracy i edukacji.

  07.11.2018 w świetlicy szkolnej zorganizowano spotkanie dla uczniów klas kończących szkołę z przedstawicielami Uniwersytetu Szczecińskiego, w celu zaprezentowania oferty edukacyjnej uczelni oraz atrakcyjnych kierunków kształcenia. Nawiązano do potrzeby planowania kariery zawodowej w kontekście sukcesu, wysokich zarobków i awansu, a także korzyści tj. satysfakcji, uznania, poczucia spełnienia przy jednoczesnej gotowości do przekwalifikowania się, pogłębiania i rozszerzania swoich umiejętności np. współpracy i pracy w zespole.

  W tym samym dniu uczniowie klasy 2. Tms uczestniczyli w lekcji pokazowej, którą prowadził przedstawiciel firmy Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o.o. z Poznania. Tematem zajęć był pokaz stanowiska demonstracyjnego SYSTEMU ZINTEGEOWANEGO TYPU MOTRONIC M 1.5.5  przeznaczonego do praktycznego pokazu funkcjonowania systemu sterowania pracą silnika w zakresie kąta wyprzedzania zapłonu oraz zmian dawki paliwa w funkcji temperatury, prędkości obrotowej, obciążenia i wielu innych parametrów. Rozbudowany system umożliwia sprawdzenie układu paliwowego poprzez pomiary parametrów ciśnienia i wydajności pompy paliwowej oraz prezentację zjawisk towarzyszących pompowaniu paliwa. Pulpit pomiarowy umożliwia połączenie przyrządów pomiarowych do zwykłych czujników systemu podzespołów wykonawczych, a także umożliwia obserwację zmian kąta wyprzedzania zapłonu metoda stroboskopową, lub przez porównanie sygnałów czujników położenia wału korbowego i cewki zapłonowej. Podczas pokazu zaprezentowano ćwiczenia z wykorzystaniem testera diagnostycznego oraz symulację usterek w wybranych obwodach celem obserwacji reakcji systemu sterowania na powstałą awarię. Stanowisko to umożliwia podłączenie do gniazda diagnostycznego przyrządów diagnostycznych różnych producentów i obserwację parametrów bieżących systemu lub testowanie wybranych podzespołów.

  Kolejnym wydarzeniem w dniu 7 listopada 2018 r. była wycieczka zawodoznawcza zorganizowana przez pana Jacka Szkwarka dla uczniów klasy 2. BW mechanik-monter maszyn i urządzeń do INT. PRODUCTION JCS Spółka z o.o. w Barlinku – firmy z ponad 20-letnią tradycją, której głównym obszarem działalności są konstrukcje stalowe wykonywane na potrzeby np. producentów elektrowni wiatrowych i innych zleceń w zakresie realizacji kontenerów, podzespołów maszyn i urządzeń przemysłowych oraz różnego rodzaju konstrukcje stalowe zgodnie z życzeniem klienta. Produkcja kierowana na rynek krajowy   zagraniczny, realizowana jest w halach o powierzchni ponad 2000 m2, a materiały do dalszej produkcji są przechowywane na 1000 m2 powierzchni magazynowej. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, w tym bardzo nowoczesną i dużą wypalarką laserową, nowoczesną piłą i prasami krawędziowymi o nacisku kilkuset ton. Oprowadzającym grupę młodzieży po firmie był dawny absolwent technikum informatycznego naszego Zespołu Szkół, który po ukończeniu studiów technicznych jest mistrzem w firmie. Uczniowie zobaczyli wiele wyrobów w trakcie różnych etapów produkcji, wykorzystanie maszyn i urządzeń w procesie technologicznym. W podsumowaniu wycieczki zachęcano uczniów do nauki, zdobywania nowych kwalifikacji, doskonalenia umiejętności zawodowych i zdobywania doświadczenia zawodowego.

  08.11.2018 w czwartek uczniowie klasy 1.TS wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do GOMETAL SERWIS S.C. pod opieką panów Piotra Walaszczyka i Rafała Kulpy. Firma zajmuje się szeroko pojętą mechaniką samochodową, a kadra mechaników to certyfikowani profesjonaliści w dziedzinach obsługi eksploatacyjnej. Właściciele oprowadzili młodzież po swojej firmie:  Paweł Goryński po warsztacie, w którym serwisowane są pojazdy ciężarowe, a Krzysztof Goryński po warsztacie pojazdów osobowych i stacji kontroli pojazdów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani działalnością nowoczesnej i prężnie rozwijającej się firmy, także w zakresie przewozów ładunków w Polsce i Europie. Uczniowie ci w klasie III będą mogli odbyć tam praktykę zawodową.

  W tym dniu odbyła się też lekcja uczniów klasy 3.TE z udziałem właściciela Biura Rachunkowego ABACUS w Barlinku nt. przygotowania do prowadzenia własnej działalności gospodarczej – biura rachunkowego. Na zaproszenie pani Beaty Kryckej, pani Irena Raczycka przedstawiła zalety i wady pracy na etacie i w własnej firmie, ryzyko prowadzenia indywidualnej działalności i korzyści działalności w ramach spółki z o.o. Wielokrotnie podkreślała potrzebę ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego, w warunkach dynamicznych zmian w gospodarce, przepisach prawa i oczekiwań klientów, którzy chcą być traktowani profesjonalnie, z dochowaniem najwyższej staranności. Omówiła też nowe wyzwania wynikające z ochrony danych osobowych w kontekście RODO oraz jakie zapisy w umowach z klientem, mogą uchronić biuro przed ponoszeniem odpowiedzialności za zaniechania klienta. Zajęcia zakończono konkluzją, że „przepisów prawa nie można mieć w głowie, tylko głowę w przepisach”, a „pieniądze można stracić, ale później odzyskać je znowu – straconego czasu już nikt nam nie odda”. Dlatego zarządzanie sobą w czasie jest jedną z pierwszych umiejętności, której musimy się nauczyć. Na początku rozwoju zawodowego umiejętność planowania jest niezbędna dla prężnego rozwoju swojego biznesu.

  Natomiast  uczniowie klasy 1. TE – technik ekonomista, byli na wycieczce w GBS Bank w Barlinku, której tematem był „Bank dla przedsiębiorcy”. Pani Iwona Suszek – Doradca Klienta Biznesowego do 28 lat, oprowadziła młodzież po Banku, a następnie w sali konferencyjnej wszyscy obejrzeli film dot. historii i dokonań banku w ciągu ostatnich 70 lat. Przedstawiła cele działalności Banku, który w sferze biznesu skutecznie porusza się od dziesięcioleci, a w tradycję banku spółdzielczego wpisane jest konsekwentne wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjnych pomysłów i pomoc w realizacji zamierzeń firm rodzinnych, małych, średnich i dużych. Pani Iwona zaprezentowała programy: „GBS Bank – bank przyjazny na start” i „Dołącz do znajomych” – to hasło, kierunkowskaz do przyjazności, dla pracowników i klientów GBS Banku. Oznacza, że klienci traktowani są w sposób typowy dla znajomych, którzy cenią sobie nawiązywanie bliskich i trwałych relacji oraz transparentność ofert. Uczniowie poznali ofertę kredytową i rachunków bankowych, omówiono wnioski i warunki umów kredytowych i rachunku firmowego. Obecna na spotkaniu Pani dyrektor Agnieszka Bilas podkreśliła potrzebę ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego pracowników, aby sprostać oczekiwaniom klientów i wyzwaniom współczesnego świata.

  Dnia 09.11.2018 uczniowie klasy 4.Ti w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności zawodowych uczestniczyli w lekcji pokazowej, którą prowadził Pan Roland Węgrzynowski – szef działu informatycznego w GBS Bank w Barlinku. Tematem lekcji było „Cyberbezpieczeństwo a bezpieczeństwo transakcji elektronicznych”. Prowadzący omówił rodzaje zagrożeń oraz podał ich przykłady. Zaznaczył na co zwracać uwagę przy logowaniu się do konta bankowego. Szczególna uwaga została poświęcona temu jak się zachować w przypadku kiedy staniemy się ofiarą ataku w sieci. Poza tym wymienił kilkanaście zasad bezpieczeństwa, które pomogą ochronić nasz komputer, środki finansowe, dane oraz naszą tożsamość.

  Nie mogło też zabraknąć wycieczki zawodoznawczej dla uczniów Technikum Hotelarskiego, którą zorganizowała pani Iwona Sobierajewicz. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy pierwszej, którzy odwiedzili trzygwiazdkowy Hotel Barlinek i już na początku zauroczyli się pięknem wnętrza budynku. Pani menedżer zapoznała uczniów z funkcjonowaniem całego obiektu hotelarskiego, działami hotelu oraz szeroką gamą usług, które oferuje swoim gościom. Uczniowie dowiedzieli się, że praca na recepcji jest bardzo wymagająca, ale również przyjemna. Jak sama pani menedżer powiedziała:,, każdy dzień jest inny, nie robi się tych samych rzeczy każdego dnia’’ i to jest bardzo interesujące. Hotel Barlinek charakteryzuje bardzo wysoki standard świadczonych usług oraz obsługa gości indywidualnych i biznesowych z całej Polski oraz Europy. Hotel uczniowie poznali od podszewki: gościliśmy w lobby hotelowym, recepcji, pokojach i apartamentach, sali konferencyjnej, kuchni hotelowej, restauracji. Obiekt wzbudził ogromny zachwyt młodzieży i niewątpliwie przyczynił się do wzrostu motywacji dalszego kształcenia zawodowego. Uczniów zachęcono do odbywania praktyk zawodowych.

  Doradcy zawodowi pani Mirosława Korczak, Beata Krycka i Iwona Sobierajewicz przygotowali ofertę Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych dla uczniów klas 2. LO, która umożliwiłaby ukończenie liceum i jednocześnie zdobycie kwalifikacji zawodowych.

  Działania Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych związane z motywowaniem uczniów do zdobywania kompetencji, umiejętności i doświadczenia zawodowego oraz promocją kształcenia zawodowego, będą na pewno w dalszym ciągu kontynuowane.
  W najbliższym czasie chcemy też zorganizować zajęcia pokazowe w pracowniach zawodowych dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych.

   

                                                 Beata Krycka – przewodnicząca KPZ

                                                 Iwona Sobierajewicz – wicedyrektor ds.kształcenia zawodowego

   

  Zdjęcia w galerii Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018.

   

 • Dnia 15.11.2018r. z klasami: 1LOa, 1LOb i 2LOb zostały przeprowadzone lekcje o tematyce patriotycznej w języku niemieckim nawiązujące do obchodów 100-letniej ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚĆI.

  Uczniowie rozwiązywali zadania przy pomocy nowoczesnych technologii i metod nauczania języków obcych, flagi różnych krajów odczytali przy użyciu aplikacji: QR CODE SCANNER.

  Na zajęciach zrealizowana została korelacja międzyprzedmiotowa, uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące wydarzeń historycznych przy użyciu języka niemieckiego.

  Lekcje zostały przygotowane i przeprowadzone przez Panią Marzenę Lewandowską.

  Scenariusz lekcji - Nationalfeiertag

  Zdjęcia w galerii Scenariusz lekcji - Nationalfeiertag.

 • Teatr to nie muzeum

  Teatr to nie muzeum

  Rafał Matusz, reżyser spektaklu pt. „Pan Tadeusza”,  na który wybraliśmy się w piątek, 9 listopada, do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. powiedział w jednym z wywiadów, że „Teatr to nie muzeum”. Chcieliśmy to sprawdzić. Jadąc na przedstawienie, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać: czy będzie to raczej klasyczne ujęcie epopei Mickiewicza, czy może adaptacja, która zaciekawi szczególnego odbiorcę – młodzież XXI wieku. Nie zawiedliśmy się. Z dwunastu ksiąg o polskiej szlachcie początku XIX wieku reżyser wybrał kilka wątków, tworząc opowieść o wadach i zaletach narodowych Polaków. Zabawa była przednia: razem z Tadeuszem przeżywaliśmy rozterki miłosne, współczuliśmy Telimenie „tańczącej” z mrówkami, zastanawialiśmy się, kto ma rację w sporze o zamek, wreszcie przysłuchiwaliśmy się spowiedzi Jacka Soplicy – księdza Robaka. Każdy znalazł  w spektaklu coś, co go poruszyło, zadziwiło czy zwyczajnie rozbawiło. Polecamy wszystkim! Już szykujemy następny wyjaz. Opiekunami młodzieży były panie:Marzenna Wencierska, Izabela Leszczyńska, Karolina Konieczna. 

                                                                                                 Uczniowie i opiekunowie wycieczki

  Teatr to nie muzeum - Obrazek 1

   

 • - Obrazek 1

  Dnia 14.11.2018r. odbyła się w naszej szkole XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutschfreund”. Wzięło w niej udział 6 uczniów z kl. I LO oraz 16 uczniów z kl. II i III LO oraz IV Technikum.

  W ciągu 45 minut uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru, który składał się  z 28 zadań zamkniętych. Konkurs sprawdzał  umiejętności leksykalno-gramatyczne i krajoznawcze.

  Komisja w składzie: Marzena Lewandowska- przewodnicząca komisji, Anna Suterska- członek komisji oraz Monika Jagiełło- Trif, zapoznała uczestników konkursu z regulaminem i czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu.

  Zebrane karty odpowiedzi zostały wysłane do siedziby organizatorów konkursu Łowcy Talentów- Jersz, gdzie zostaną sprawdzone w terminie do 6 tygodni po konkursie.

  Liczymy na dobre wyniki , wysokie miejsca w województwie i kraju oraz interesujące nagrody.

  Marzena Lewandowska

  Zdjęcia w galerii XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Deutschfreund”..

 • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego edycja XVII

  Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego edycja XVII - Obrazek 1

  Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego

   

  edycja XVII

   

   

   

  Dnia 14.11.2018 r. o godzinie 8.50 (2 godzina lekcyjna)

  w gabinecie j. niemieckiego I4 odbędzie się

  „Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego”, edycja XVII.

                                                          

   Organizatorzy:

   

                                              Marzena Lewandowska/Anna Suterska

 • Budowa układu słonecznego
  13.11.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Budowa układu słonecznego.

 • Budowa Układu Słonecznego

  Tak brzmiał temat lekcji pokazowej przygotowanej przez panią Ulę Piotrowicz z udziałem kl. 2 LOb (grupy rozszerzonej z geografii). Lekcja odbyła się 6 listopada w gabinecie geografii i była formą lekcji innowacyjnej, przedstawionej nauczycielom. Temat lekcji podzielony był na części:                                

  1. Film wprowadzający do tematu o budowie Wszechświata.
  2. Wykład prowadzony przez nauczyciela mówiący o Galaktykach, ich ułożeniu we Wszechświecie oraz o najważniejszej Galaktyce zwanej Drogą Mleczną.
  3. Wprowadzenie do budowy Układu Słonecznego poprzez prezentację multimedialną przedstawioną przez uczennicę klasy
  4. Główna część lekcji prowadzona przez uczniów – zabawa w Układzie Słonecznym.

  Zabawa uczniów polegała na ułożeniu przygotowanej przez nich planety (począwszy od Słońca)na odpowiedniej orbicie i zaciekawieniu słuchaczy jej opisem. W opisie młodzież oparła się na rożnych źródłach informacji przedstawiając to w formie prezentacji multimedialnej oraz prezentcji słownej i pokazowej. Najciekawsze było to, że orbity rozrysowane były na podłodze gabinetu, a młodzież chodząc między nimi nanosiła planety w odpowiednie miejsce. Wyglądało to z wysokości człowieka jak powiększona Galaktyka w 3D. Uczniowie przedstawili również latające komety z warkoczem i bez, w zależności od tego jak bardzo zbliżyły się do Słońca oraz pas Planetoid rozsypany przez uczennice w formie kamieni. Lekcja była bardzo ciekawa dzięki zaangażowaniu młodzieży, uczniów kl. 2LOB. Takie formy lekcji pozwalają pobudzić ciekawość świata, skorzystać z rożnych źródeł informacji oraz uaktywnić swoją wyobraźnię. Skłaniają także do wyrobienia umiejętności pracy w parach lub w grupie oraz wspólnej odpowiedzialności. Po zakończonej lekcji było podsumowanie. Okazało się że zadane przez nauczyciela pytania były dla uczniów błachostką. Koniec lecji był przeznaczony na ocenienie uczniów oraz smaczną niespodziankę przygotowaną przez panią Ulę, czyli ciastka w kształcie planet, oczywiście jako forma zagadki. Dziękujemy uczniom z geografii rozszerzonej oraz Damianowi Ladrze (kl. 4Ti), fotografującemu zdarzenie. Podziękowania należą się również gościom, czyli nauczycielom, którzy mimo swoich obowiązków docenili uczniów, przychodząc na tę lekcję.

                                                                                        Zespół Przedmiotów Matematyczno – Przyrodniczych        

  Zdjęcia w galerii Budowa układu słonecznego.

 • OGÓLONPOLSKI INTERNETOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO” Verstehen”- III edycja.

  OGÓLONPOLSKI INTERNETOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO” Verstehen”- III edycja.

  Dnia 8.11.2018 r. o godzinie 12.30 w sali komputerowej odbył się po raz pierwszy w ZSiPO OGÓLONPOLSKI INTERNETOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO” Verstehen”- III edycja.

                 

  W konkursie wzięły udział 3 uczennice: Sophia Biernatowska z klasy 1 LOb, Martyna Milner

  z klasy 2 LOb i Oliwia Kopystyńska z klasy 2 LOb, nauczycielem germanistą czuwającym nad prawidłowym przebiegiem konkursy była Pani Marzena Lewandowska.

   

  Verstehen jest to konkurs, który polega na słuchaniu treści w języku niemieckim

  i udzielaniu odpowiedzi. Aby wziąć udział potrzebne były zatem słuchawki i urządzenie

  z dostępem do Internetu. Podczas zawodów odbywających się w szkole, uczeń miał do odsłuchania i rozwiązania 24 zadania o różnym poziomie trudności. Udziela w nich odpowiedzi w formie wybrania 1 z 5 proponowanych odpowiedzi.

   

  Zadania konkursowe były różnego typu oraz zróżnicowanej trudności, ale dopasowane poziomem do kategorii wiekowej uczestników. Do rozwiązania było po 8 zadań za 3, 4 i 5 punktów w czasie maksymalnie 45 minut. Uczestnik sam decydował o wykorzystaniu swojego czasu i mógł odsłuchiwać pytania i odpowiedzi dowolną ilość razy podczas podejścia. Uczeń otrzymuje na starcie 24pkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi są punkty ujemne -0,75 lub -1 lub -1,25 w zależności od trudności zadania. Brak udzielenia odpowiedzi to 0pkt. Po przejściu do kolejnego zadania nie można już wracać i zmieniać udzielonej odpowiedzi. Końcowy wynik uczestnika zmieści się zatem między 0 a 120pkt.

   

  Wyniki będą przekazywane na adres e-mail Szkolnego Koordynatora Konkursu, najpóźniej do 2 tygodni po konkursie. Ewentualne dyplomy i nagrody będą wysyłane od 2 do 6 tygodni po konkursie.

   

   

  Marzena Lewandowska

  OGÓLONPOLSKI INTERNETOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO” Verstehen”- III edycja. - Obrazek 1 OGÓLONPOLSKI INTERNETOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO” Verstehen”- III edycja. - Obrazek 2

 • Wolontariat – W GRUPIE SIŁA!

  Wolontariat – W GRUPIE SIŁA!

  22 października br. odbyło się integracyjne spotkanie wolontariuszy naszej szkoły. Jest nas naprawdę spora grupa: uczniowie od pierwszej do czwartej klasy z technikum i liceum ogólnokształcącego. Zaangażowanie wolontariuszy wymaga często poświęcenia swojego wolnego czasu, ale jesteśmy na to przygotowani. Zamierzamy, jak w latach ubiegłych, bezinteresownie pomagać potrzebującym oraz wspierać różne akcje ogólnopolskie oraz lokalne.

  W naszym kalendarzu już odnotowaliśmy trzy wydarzenia:

  ·         zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

  ·         1 listopada – zbiórka pieniędzy na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych

  ·         wrzesień-listopad –  sprzedaż ciast, by zebrane pieniądze przekazać rodzinie poszkodowanej w pożarze.

  Przed nami jeszcze na pewno: zbiórka karmy dla zwierząt i wyjazd do schroniska „Azorek” w Gorzowie Wlkp.,  opieka nad grobami zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, zbiórka odzieży dla potrzebujących, udział w akcji „Szlachetna paczka”,  spotkanie z Fundacją Małych Stópek i inne wydarzenia, które przyniesie nam rok. Zadań jest wiele, chęci także.

  Opiekunowie wolontariatu: Marzenna Wencierska oraz ks. Stanisław Szlijan.

                                                                                                                                                                                                                                                                                            Wolontariusze

  Wolontariat – W GRUPIE SIŁA! - Obrazek 1

 • Z wizytą w Zagrzebiu

  Z wizytą w Zagrzebiu

          W poniedziałek 01 października wczesnym rankiem pięcioro uczniów z dwiema nauczycielkami I Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. A. Romockiego „Morro” udało się w podróż do Zagrzebia, by uczestniczyć tam w drugiej wymianie uczniów, która odbyła się w ramach projektu Erasmus+ „Wynalazcy i innowatorzy – nasze dziedzictwo i nasza przyszłość”. Uczestnikami wymiany byli także uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Chorwacji, Grecji, Niemiec i Szwecji.

  Młodzież zakwaterowana została w domach uczniów Szkoły Handlowej w Zagrzebiu i razem z nimi brała udział w ciekawym programie wizyty.

  Pierwszy dzień międzynarodowego spotkania upłynął pod znakiem wytężonej pracy w szkole. Tu uczniowie przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje własnych pomysłów na innowacyjny wynalazek a także sylwetki rodzimych wynalazców i innowatorów oraz prezentacje na temat obowiązującego w ich krajach prawa patentowego i praw autorskich. W drugiej części dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących tworzenia słownika eTwinning oraz osi czasu online. Nauczyciele natomiast spotkali się, by omówić dotychczasowe rezultaty projektu i zaplanować kolejne działania.

  Następnego dnia wszyscy wyruszyliśmy w podróż do oddalonej 60 km od Zagrzebia miejscowości Kumrovec. To tu, w maju 1892 roku na świat przyszedł Josip Broz Tito, przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. W miejscu tym znajduje się obecnie muzeum i skansen Staro Selo. Ze względu na fakt, iż wszystkie znajdujące się na terenie skansenu budynki stoją tutaj od samego początku, mieliśmy możliwość przeniesienia się w czasie i zobaczenia, jak na przełomie XIX i XX wieku wyglądały wioski w tym regionie.

  Pierwszym punktem programu kolejnego dnia była wycieczka do niewielkiej wioski Smiljan, miejsca urodzenia słynnego serbskiego inżyniera, wizjonera i wynalazcy Nikola Tesli. Obecnie w jego rodzinnym domu znajduje się muzeum Centrum Pamięci Nikola Tesli. W placówce tej mieliśmy możliwość zapoznać się z historią życia inżyniera, a także obejrzeć jego niesamowite wynalazki.

  Niewątpliwą atrakcją tego dnia była również wizyta w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, gdzie podziwialiśmy unikatową przyrodę. Na terenie parku położonych jest bowiem 16 krasowych jezior połączonych ze sobą pięknymi wodospadami i otoczonych bujną roślinnością.

  Atrakcją ostatniego dnia wymiany było zwiedzanie Muzeum Techniki Nikola Tesli w Zagrzebiu. Wewnątrz oglądaliśmy eksponaty z różnych dziedzin nauki, techniki i transportu oraz wystawę ukazującą laboratorium Nikola Tesli. Znajduje się tu wiele odkryć naukowych i liczne technologie, które miały wpływ na świat nauki.

  Wieczorem wszyscy razem udaliśmy się do restauracji na pożegnalną kolację, podczas której mogliśmy podsumować wspólnie spędzony czas. Ze względu na fakt, iż 05 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela nie obyło się bez życzeń, kwiatów i wielu pozytywnych emocji.

              Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. W sobotę, 06 października po wzruszającym pożegnaniu, z bagażem pełnym wiedzy, nowych doświadczeń i oczywiście głową pełną cudownych wspomnień wróciliśmy do domu.

                                                                                                            Uczestnicy wymiany

  Zdjęcia w galerii Wymiana Erasmus Chorwacja 01-06.10.2018.

   

 • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  Wybory do Samorządu Uczniowskiego - Obrazek 1

  Dnia 25.10.2018r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nowymi członkami zostali:

  1. Eryk Reszka – 1 Te/s
  2. Mateusz Gadzała - kl. 1 Ti
  3. Natalia Okraszewska – kl. 1 LO a
  4. Alicja Hetzig - kl. 1 LO a
  5. Filip Łukowski - kl. 1 LO a
  6. Roksana Forysiak - kl. 1 LO a
  7. Martyna Malicka – kl. 1 LO b
  8. Seweryn Rolnik – kl. 1 LO b
  9. Martyna Smorąg - kl. 1 LO b
  10.  Marek Piotrowicz – kl. 2 LO a
  11.  Julianna Danisz  - kl. 2 LO b
  12.  Maja Lachowicz – kl. 2 LO b
  13.  Kateryna Sushchenko – kl. 2 LO b
  14.  Kornelia Gaber – kl. 2 LO b

  ………………………………………………………………

  30 października 2018r. [wtorek] o godz. 11.25 odbędzie się

  w bibliotece szkolnej spotkanie Samorządu Uczniowskiego.

  (W szczególności zapraszamy nowych członków.)

   

  Gratulujemy J

 • MINUTA CISZY

  1 listopada czas wspomnień, tęsknoty

  To dla zmarłych hołd, dla tych, co odeszli

  Dla tych, co w inne życie już weszli.

  A my pokazujemy, że o nich pamiętamy

  przez zapalenia znicza gest.

  To jedyne w roku takie smutne święto

  Gdzie płaczu nikt nie broni

  Bo nie cierpieć nie nauczy nikt ludzi

  Gdy nagle ważna osoba już nigdy się nie budzi...

  MINUTA CISZY - Obrazek 1

  31.10.2018 r. o godzinie 10:00 minutą ciszy uczcijmy pamięć

  zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów.

   

  Samorząd Uczniowski

 • W PIŁCE NAJLEPSI W POWIECIE

  W PIŁCE NAJLEPSI W POWIECIE

              Dnia 16 października w Myśliborzu rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Piłce Nożnej dziewcząt i chłopców. Bezkonkurencyjne okazały się nasze drużyny pewnie wygrywając swoją rywalizację.

  Chłopcy prowadzeni przez pana Jacka Świercza w pierwszym spotkaniu nie dali najmniejszych szans drużynie ZSP Dębno wygrywając 5-0.  W drugim swoim meczu nasi zawodnicy byli jeszcze bardziej skuteczni rozbijając ZSiPO Myślibórz 6-1, tym samym zapewniając sobie pierwsze miejsce w powiecie i awans do rozgrywek regionalnych. Naszą szkołę reprezentowali: Seweryn Urbaniak, Mateusz Balawander, Seweryn Rolnik, Mikołaj Kozij, Patryk Puchniak, Oskar Monasterski, Kacper Daniel, Mateusz Gadzała, Bartłomiej Niedzielski, Wiktor Wachowski, opiekunem ekipy był pan Jacek Świercz.

  Równie dobrze spisały się nasze dziewczęta. Na początek pokonały ZSP Dębno 2-0, a w meczu o pierwsze miejsce nie dały szans ZSiPO w Myśliborzu wygrywając 4-1.  W naszej drużynie zagrały: Klaudia Sowala, Zuzanna Retzlaf, Daria Dominiak, Wiktoria Podyma, Kaja Frątczak, Wiktoria Kierniej, Nikola Buczek, opiekunem drużyny był pan Jarosław Bednarek.

  W PIŁCE NAJLEPSI W POWIECIE - Obrazek 1 W PIŁCE NAJLEPSI W POWIECIE - Obrazek 2

 • Kto zabił? Czyli Tydzień z Kryminałem w szkolnej bibliotece!!!

  Kto zabił? Czyli Tydzień z Kryminałem w szkolnej bibliotece!!!

  Jeśli lubicie się bać i czuć chwile grozy przy czytaniu książki, to mamy dla Was fantastyczną wiadomość!!! W bibliotece szkolnej rozpoczynamy właśnie Tydzień z Kryminałem! Wszystkie książki z tej kategorii, a jest ich naprawdę sporo,  zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .

  Niewyjaśnione zbrodnie, tajemnicze zniknięcia, krwawe morderstwa i zagadki sprzed lat, które może rozwiązać tylko garstka ludzi. Kryminały i sensacje to dział dla miłośników silnych emocji, którzy od książek wymagają solidnej dawki adrenaliny. Zapewnią je klasyki gatunku  Agathy Christie, Stephena Kinga czy najlepsze  skandynawskie powieści Stiega LarssonaCamili Lackberg czy Jo Nesbo oraz bestsellery polskich pisarzy: Remigiusza MrozaKatarzyny BondyKatarzyny Puzyńskiej  lub Zygmunta Miłoszewskiego.

  To wszystko znajdziecie u nas . To genialne kryminały, które na pewno spodobają się fanom tego gatunku.  Przyjdź zatem do biblioteki, wypożycz i przeczytaj! Czekamy na Ciebie!!!

                                                                                                                           Nauczyciele bibliotekarze

 • Edukacja włączająca - artykuł

 • MISTRZOSTWA POWIATU MYŚLIBORSKIEGO W PRZEŁAJOWYCH BIEGACH SZTAFETOWYCH

  MISTRZOSTWA POWIATU MYŚLIBORSKIEGO W PRZEŁAJOWYCH BIEGACH SZTAFETOWYCH

  W dniu w Renicach 10.10.2018 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w przełajowych biegach sztafetowych szkół ponadgimnazjalnych dziewcząt i chłopców. Pierwsi na starcie stanęli chłopcy, którzy do przebiegnięcia mieli dystans 10x900 metrów. Już po pierwszej zmianie odskoczyli rywalom, zdobywając znaczną przewagę i tym samym ukończyli swój bieg na pierwszym miejscu. Naszą szkołę reprezentowali: Oskar Modrzejewski, Mateusz Balawander, Paweł Czajowski, Bartłomiej Niedzielski, Mateusz Hajda, Arkadiusz Ulewicz, Filip Balcerzak, Patryk Puchniak, Sebastian Dębicki, Mikołaj Kozij;  zawodnicy rezerwowi: Daniel Kacper, Cybulski Jakub, Rolnik Sewery, Gadzała Mateusz. Opiekunem drużyny był Pan Jarosław Bednarek. Jako drugie do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Dystans dla zawodniczek wynosił 10 x 800 metrów. Po drugiej zmianie dziewczyny wysunęły się na pierwszą pozycję, i taki wynik utrzymywał się do samego końca gwarantując pierwsze miejsce. W skład drużyny weszły: Julia Wowczuk, Daria Dominiak, Weronika Majkutewicz, Kasia Nogalska, Wiktoria Podyma, Wiktoria Kierniej, Zuzanna Retzlaf, Wiktoria Siłakowska, Kaja Frątczyk, Agata Gucia. Opiekunem drużyny była Pani Karolina Konieczna. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

                                                                                                                                      K. K

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
  ul. Szosowa 2
  74-320 Barlinek
  Zachodniopomorskie, Polska
  e-mail: zspnr1barlinek@wp.pl
  www: zspnr1barlinek.pl
  fax: 95 7461 064
 • 95 7461 064